اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار چیست؟

اگه تا حالا دربارۀ اتاق فرار نشنیدی، ممکنه بپرسی که: اتاق فرار چیه؟
اتاق فرار یا اسکیپ روم یه بازی گروهی شبیه به بازی های کامپیوتریه، با این تفاوت که تو فضای واقعی برگزار می­شه و به صورت فیزیکی وارد بازی می­شید. تو یه بازۀ زمانی مشخص فرصت دارید که با حل کردن معماها و پشت سر گذاشتن چالش­ها، روند سناریو رو طی کنید و بازی رو به انتها برسونید و به هدف نهایی بازی برسید.

این هدف ممکنه صرفاً فرار از اون فضایی که توش حبس شده‌اید باشه، یا جمع­‌آوری اسناد و مدارکی که مربوط به سناریوئه و یا … این چیزیه که یا قبل از شروع بازی یا حین بازی متوجه‌اش می­شید.

ضمن این که اتاق فرار تو ژانرهای جورواجور از جمله وحشت، فانتزی، جنایی، مهیج، درام و حتی کمدی و … برگزار می­شه. پس قبل از رزرو بازی می­تونید در مورد ژانر بازی مورد نظرتون تحقیق کنید و اطلاعاتی رو که مد نظرتونه از برگزارکنندۀ بازی جویا بشید. فقط باید در نظر داشته باشید که موقع کسب اطلاعات مربوط به بازی، سؤالاتی رو بپرسید که بازی براتون لو نره.

در ادامه با ما همراه باشید تا بهتر متوجه شید که اسکیپ روم یا همون اتاق فرار چیست و اینکه چه نکاتی رو باید برای هرچه بیشتر لذت بردن از بودن در اتاق فرار رعایت کنید.

اتاق فرار جیست

سال­ها پیش که اتاق فرار پدید اومد، هدف نهایی بازی­ها فقط و فقط فرار از اون فضایی بود که گروه بازیکنان توش حبس شده بودن. اما با گذشت زمان و پیشرفت این صنعت و به تبعش بسط و به فعل دراومدن امکانات بالقوۀ این سرگرمی فکری، حالا بازی­‌ها درون­مایه‌های متفاوتی دارن و مأموریت‌­هایی متناسب با قصۀ بازی به شما محول می­شه، مثل احضار روح، نجات یک فرد، گزارش یک جنایت، به دست آوردن طلسم جاودانگی، دزدیدن گنج و …

هر اتاق فرار، تجربۀ منحصر به فردیه که نباید با یک اتاق فرار دیگه مقایسه بشه، با این حال بعضی چیزها تو اکثر اتاق فرارها مشترکن، مثل نوع قفل­ها که تو بیشتر اتاق فرارها قفل­های مشابهی می­بینید که نیاز هست کار کردن باهاش رو یاد بگیرید. نگران نباشید، بازی­گردان بازی حتماً قبل از شروع بازی کار کردن با قفل‌­ها رو بهتون یاد می­ده. یا قواعد مشترکی که تو بیشتر بازی­ها وجود دارن، مثل این که تو تاریکی مطلق نباید حرکت کنید.

با این حال، هر بازی قواعد مختص به خودش رو داره که بازی­گردان، قبل از شروع بازی قواعد اون بازی رو براتون توضیح می­ده. برای این که بازی رو بی­‌نقص انجام بدید و نهایت لذت رو ببرید، باید قواعد بازی رو رعایت کنید.

گروه اجرایی در یک اتاق فرار چیست؟

هر اتاق فرار یک بازی­گردان داره که کنترل نور و موسیقی و راهنمایی و هدایت بازیکنان رو به عهده داره. امروزه تو بیشتر اتاق فرارها بازیگر یا بازیگرهایی هم حضور دارن که برای باورپذیری بهتر سناریو یا ایجاد حس خاصی تو روند بازی، نقشی رو ایفا می­کنن.

زمان رو مدیریت کن

پیش­تر گفتیم که هر اتاق فرار، زمان مشخص به خودش رو داره. مثلاً یه بازی تو ۶۰ دقیقه اجرا می­شه و ممکنه برای یه اتاق فرار دیگه ۹۰ دقیقه زمان در نظر گرفته بشه. پس شما باید زمان رو مدیریت کنید تا بتونید بازی رو به انتها برسونید. تو بعضی از بازی­ها این موضوع رو به خود گروه بازیکن­ها می­سپرن که ممکنه با اتمام زمان مشخص­ شده، بازی نیمه­‌تموم بمونه و تو بعضی از بازی­ها بازی­گردان این موضوع رو مدیریت می­کنه.

ما در مجموعه اتاق فرار یونا (اتاق فرار حجله و اتاق فرار هاری) این موضوع رو مدیریت می­کنیم تا گروه بازیکنان بازی رو به انتها برسونن. به این صورت که بازی­گردان زمان رو کنترل می­کنه و وقتی ببینه گروه بازیکنان زمان زیادی رو صرف حل یک معما یا یک بخش از بازی می­کنن و نمی­تونن ازش عبور کنن، راهنماییشون می­کنه تا وارد مرحلۀ بعدی بشن. با این روش مطمئن میشیم که حتما بازی به انتها برسه و گروه بازیکنان همۀ مراحل بازی رو طی کنن.

اتاق فرار فقط قفل و کلید نیست

تو خیلی از اتاق فرارها ممکنه تعداد قفل­ها و درهایی که باز می­کنید، روند پیشرفت بازی رو تعیین کنن. اما همیشه اینطور نیست. ممکنه تو یه اتاق فرار روند بازی طوری طراحی شده باشه که برای حل یک معما و ورود به مرحلۀ بعد نیاز باشه که یه نمایش روایی رو تماشا کنید و بر اساس داده­‌هایی که دریافت می­کنید، کاری انجام بدید و یا چالشی رو پشت سر بذارید که لازمۀ ورود به مرحلۀ بعدی باشه.

پس همیشه نباید دنبال قفل بگردید. ضمن این که تو بعضی از اتاق فرارها معماهای مکانیکی و الکترونیکی دست­ساز وجود داره که باید روش حل کردنشون رو پیدا کنید. مثلا تو اتاق فرار هاری هیچ گونه قفلی پیدا نمی­کنید و باید معماها رو به روش مختص خودشون حل کنید.

همۀ اتاق فرارها ترسناک نیستن

هدف از بازی لذت و تفریح شماست. همونطور که پیش­تر گفته شد، اتاق فرار ها در ژانرهای متفاوت برگزار می­شن. پس قبل از انتخاب اتاق فرار، سعی کنید در مورد ژانر و فضای بازی تحقیق کنید. تصور رایج اما غلطی وجود داره که اتاق فرار یه جای خیلی ترسناکه! نه لزوما!

حتی خیلی از بازی­هایی که در ژانر وحشت ارائه می­شن، ممکنه برای شما ترسناک باشه و برای دوستتون که دارید با هم بازی می­کنید، ترسناک نباشه. می­پرسید چطور؟ خب برای این که جواب درستی به این سؤال بدیم باید دو تا موضوع رو با هم بررسی کنیم:
نکتۀ اولی که وجود داره اینه که ترس یه موضوع نسبیه و هر فرد با توجه به زیست و تمام داده‌­های دریافتی از بدو تولد، از چیزهای به خصوصی می­ترسه. پس به طور کلی نمی­شه گفت یه اتاق فرار مشخص برای همه تجربۀ ترسناکیه.

نکتۀ دومی که وجود داره موضوع ژانر و زیرژانره. مخصوصاً در مورد ژانر وحشت. براتون مثال می­زنیم: فیلم­های زیرژانر زامبی! آیا کسی هست که با دیدن یه فیلم زیرژانر زامبی حس ترس زیادی رو تجربه کنه؟ خیلی بعیده. در واقع حسی که با دیدن اون فیلم تجربه می­کنید، هیجانه. اما فیلم­های زیرژانر زامبی هم در واقع زیرمجموعۀ ژانر وحشت دسته­‌بندی می­شن. ژانر وحشت تشکیل شده از چندین و چند زیرژانر مثل ماوراء، هیولا، اسلشر، خون­آشام، زامبی و …

پس این که یه اتاق فرار در ژانر وحشت ارائه می­شه، تضمین­‌کنندۀ این نیست که ترس دلخواه شما رو ارائه بده. ضمن این که ژانر وحشت در طول تاریخ ادبیات و سینما مدام متحول شده، گواهش فیلم­‌های یک دهۀ اخیر در این ژانر. مثلا ترسی رو که با تماشای فیلم جن­گیر (1973) به شما القاء می­شه مقایسه کنید با فیلم نیمه­ تابستان (2019): دو تجربۀ کاملاً متفاوت از مقولۀ ترس!

جنگیر

 

بنابراین شما می­تونید بر اساس علایق و سلایقتون اتاق فرار باب میلتون رو در ژانرها و زیرژانرهای متفاوت انتخاب کنید. نکته این که ما تو اتاق فرار حجله و اتاق فرار هاری این قابلیت رو برای گروه‌­هایی که ترس براشون خوشایند نیست در نظر گرفتیم که بازی بدون بازیگر و بدون ترس اجرا بشه. موقع رزرو می­تونید این موضوع رو با پرسنل ما در میون بذارید.

انتخاب اتاق فرار به مثابه انتخاب غذا

ممکنه بپرسید که ما کدوم اتاق فرار رو انتخاب کنیم. جواب مشخصی نداره و نمی­شه برای همه نسخۀ واحد تجویز کرد. همونطور که ممکنه یه نفر قرمه­‌سبزی دوست داشته باشه و یه نفر پیتزا. فارغ از این که ذائقۀ شما چیه، کیفیت طبخ اون غذا مهمه. ما در مجموعه اتاق فرار یونا سعی می­کنیم فضاهای متفاوتی رو در کنار شما تجربه کنیم و به حد وسع، در هر ژانری بهترین کیفیت ممکن رو ارائه بدیم. اما چند تا توصیۀ کوتاه برای شما داریم:

کیفیت براتون مهم باشه، نه کمیت

تصور کنید وارد پیتزا فروشی قدیمی مشهور می­شید و پیتزاتون رو سفارش می­دید. تا سفارشتون آماده بشه مقدار زیادی کالباس مارتادلا و پنیر بی­‌کیفیت جلوتون می­ذارن و شما هم خرسند از این سخاوتِ اون پیتزا فروشی، مشغول خوردن اون حجم بی­‌معنی می­شید. بعد پیتزاتون آماده می­شه که حجم بزرگی داره و پر از پنیر و مخلفات درجه چندمه، اما شما بدون توجه به اصالت غذا، مقهور خوردن پیتزایی می­شید که شاید اون لحظه براتون خوشمزه و خوشاینده، اما هیچ ربطی به پیتزا نداره و فقط حس خوب سیری رو برای لحظاتی براتون به ارمغان می­آره.
اما شب دیگه­‌ای وارد رستوران نه چندان مشهوری می­شید و همۀ اصول پذیرایی در یک رستوران استاندارد بین­‌المللی رعایت می­شه و غذای شما در کورس‌­های کوچیک سرو می­شه که شاید حتی شما جا بخورید از حجم کم غذا. اما به محض چشیدن، دنیای شگفت انگیزی از طعم‌ها در پس ذهنتون یادآوری می­شه و به درستی حیرت­‌زده می­شید. چرا که پشت طبخ اون غذا، زمان زیادی صرف مطالعۀ اصول و کسب دانش و تجربه و آزمون و خطا شده تا تجربۀ منحصر به فردی رو برای شما رقم بزنه.

حالا همین موضوع در مورد اتاق فرار و تقریبا هر چیز دیگه­‌ای هم صدق می­کنه. هستند کسانی که قبل از رزرو یه اتاق فرار، براشون مهمه که اون اتاق فرار چند متره، چند تا بازیگر داره، چند ساعته، ترسش زیاد هست یا نه (ترس به مثابه چاشنی غذا) و … تجربه ثابت کرده که هیچ کدوم از این­ها نمی­تونن معیار کیفیت یه اتاق فرار باشن. چه بسا بازی­هایی که تو یه مساحت کوچیک و حتی بدون بازیگر و ترس، تجربه­‌های بسیار دلچسبی برای یه بازیکن خوش­‌سلیقه و با ­وسعت‌ ­دید هستن.

هر بازی رو بدون توقع قبلی تجربه کنید

حتی اگه شما طرفدار پر و پا قرص قرمه­‌سبزی باشید، نمی­تونید یک هفتۀ مدام قرمه­‌سبزی بخورید. در واقع اینطوری در مورد یکی از علاقه‌­مندی­های خودتون خیانت می­کنید. چون قطعاً بعد از اون یک هفته، دست­ کم تا مدت زیادی از قرمه­‌سبزی متنفر می­شید. در حالی که کلی غذای خوشمزه وجود داره که فرصت تجربه کردنشون رو از خودتون دریغ می­کنید. درسته، اون غذاها مزۀ قرمه­‌سبزی نمی­دن، اما هر کدومشون تجربۀ منحصر به فردیه که می­تونه بی­نهایت براتون خوشایند باشه. پس نباید از هر غذایی توقع قرمه­‌سبزی بودن داشته باشید.
حالا در نظر بگیرید که شما یه اتاق فراری رو تجربه کردید که به هر دلیلی تجربۀ خوشایندی براتون بوده. اما بعد از اون تو هر اتاق فرار دیگه­‌ای که تجربه می­کنید، دنبال همون کیفیاتی (فارغ از خوب و بد) هستید که توی اون اتاق فرار تجربه کرده بودید و از کیفیات این اتاق فرار جدید غافل می­شید. فراموش نکنید که هر اتاق فرار یه تجربۀ منحصر به فرده و قرار نیست همون حسی رو در شما بیدار کنه که اون قبلیه. پس هر اتاق فرار رو بدون هیچ پیش­فرضی تجربه کنید تا حداکثر لذت ممکن رو ببرید.

تا حد زیادی شما کیفیت بازی رو تعیین می­کنید

نکتۀ خیلی مهمی که وجود داره، خود شمایید. بله! تصور کنید که کسل و بی­حوصله­‌اید یا درست قبل از این که وارد بازی بشید با همسرتون جر و بحث می­کنید یا سردرد دارید یا… خب با این اوضاع مسلمه که قرار نیست اوقات خوشی رو سپری کنید و از بازی لذت ببرید. چون با این وضع امکان نداره که غرق بازی بشید و خب مهم­ترین چیز اینه که تمام و کمال غرق بازی و سناریو بشید تا بیشترین لذت رو ببرید.

اگر قراره بخندید، باید دل بدید به سناریو و خودتون رو در اختیار بازی قرار بدید و حتی خودتون هم کمک کنید تا بخندید یا اگر قراره بترسید یا هر حس دیگه­‌ای هم همینطور. به طور خلاصه بگیم: برای لذت بیشینه بردن از یه اتاق فرار، باید دل بدید به بازی تا به هر سمت و سویی که قراره، ببردتون و البته که متمرکز باشید. آدم­های باهوش همیشه بازی (از هر نوعش) رو جدی می­گیرن.
نکتۀ مهم دیگه اینه که گروه اجرایی مثل هر اجرای زندۀ دیگه‌­ای (نمایش، موسیقی و …)، انرژی دریافتی از شما رو به خودتون برمی­گردونن. پس هر چقدر انرژی بیشتر و بهتری رو صرف بازی کنید، بازی با کیفیت بهتری براتون اجرا می­شه.


سؤالات متداول

  • اگه بریم تو بازی، می­تونیم انصراف بدیم؟

بله. هر جای بازی و به هر دلیلی می­تونید با هماهنگی بازی­گردان از بازی خارج بشید و مجبور نیستید بازی رو تا انتها سپری کنید.

  • باید چند سالمون باشه تا بتونیم بازی کنیم؟

هر بازی بر اساس فرم و محتوای منحصر به فردش، ردۀ سنی مشخصی داره. در مورد بازی­های ما، برای اتاق فرار حجله باید دست­کم ۱۸ ساله و برای اتاق فرار هاری باید دست­کم ۱۶ ساله باشید یا در صورتی که سنتون پایین­تر از این­هاست، با یک کفیل (والدین یا یک بزرگ­تر که دست­کم ۱۸ ساله باشه) وارد بازی بشید.

  • باید سانس اتاق فرار رو از قبل رزرو کنیم؟

بله. حتماً باید با هماهنگی و رزرو قبلی تشریف بیارید.

  • فقط خودمونیم یا کس دیگه‌­ای هم به عنوان بازیکن باهامون می­آد تو بازی ؟

سانس درخواستی شما، فقط برای گروه شما اجرا می­شه و اون سانس متعلق به گروه شماست. پس باید از قبل با خانواده یا دوستانتون، گروه خودتون رو تشکیل بدید.

  • ممکنه صدمه ببینیم؟

امنیت جانی بازیکنان برای ما در وهلۀ اول قرار داره. در صورت رعایت قوانین بازی که قبل از شروع سانس، بازی­گردان اون­ها رو بهتون توضیح می­ده، هیچ­گونه آسیبی نمی­بینید.

 

گردآوری: یونا اسکیپ روم – استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
رزرو نوبت و تماس